Dziś jest: wtorek, 26 listopada 2024r. Godzina: 02:31 Imieniny: Leona, Leonarda, Lesławy

Pogoda

Listopad 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do Newslettera.
Wpisz swój adres e-mail i naciśnij przycisk Zapisz.

Pole wymagane

Zadaj pytanie Wójtowi

Jakub Danielewicz

wójt Gminy Unisław

Lista pytań

A A A Bocień – oblicza nazistowskiego okrucieństwa

Unisławskie Towarzystwo Historyczne nie po raz pierwszy podjęło się zadania, które przybliża i odkrywa dzieje naszej miejscowości i okolic. To m.in. ich działania powiększają naszą wiedzę o przeszłości lokalnej, odsłaniają tajemnice, zmuszają do myślenia i niejednokrotnie do działania. Kolejny zrealizowany przez UTH projekt, który powstał w ramach programu „Równać Szanse Bocień2012″ Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, to „Bocień – oblicza nazistowskiego okrucieństwa”- film dokumentalny odkrywający niewymowną prawdę o losach więźniarek - Żydówek.

Bocień - w okresie II wojny światowej, ta nieduża okolica niedaleko Chełmży, stała się świadkiem wstrząsającej historii. To właśnie tam naziści zlokalizowali jeden z podobozów  KL Stutthof „Baukommando Weichsel” i wymordowali ok. 4 tys. Żydówek z Węgier, Rumunii, Bułgarii, Łotwy.


Dramat ten stał się podstawą do zrealizowania projektu „Bocień – oblicza nazistowskiego okrucieństwa”. Z inicjatywy Sebastiana Bartkowskiego Unisławskie Towarzystwo Historyczne, Stowarzyszenie „Horyzont” oraz młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Unisławiu i Gimnazjum w Pluskowęsach przedstawiło film dokumentalny obrazujący tamten czas i nieludzkie traktowanie tamtych kobiet. Relacje świadków, opinie historyków, archiwalne dokumenty i zdjęcia ze zbiorów i Archiwum Muzeum Stutthof, IPN-u oraz Archiwum Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie, historyczne rekonstrukcje wydarzeń oparte na rzetelnej analizie źródłowej oraz prawdziwe budynki i miejsca [przyp. S. Bartkowski]  w których zdarzyły się te wielkie dramaty ludzkie, sprawia, że film jest sugestywnym obrazem przeżyć żydowskich kobiet.

Po obejrzeniu filmu nie można przejść tak po prostu i po ludzku do normalnych rozmów i codziennych obowiązków - trzeba dać sobie czas na powrót do teraźniejszości.

Film jest swoistym hołdem złożonym kilku tysiącom ofiar zamordowanych przez niemieckiego okupanta w okolicach Chełmży i świadectwem przeszłości stanowiąc przestrogę dla teraźniejszości i naukę dla przyszłych pokoleń – powiedział Sebastian Bartkowski prezes Unisławskiego Towarzystwa Historycznego. Jednocześnie jako nauczyciel historii zadaje sobie pytanie „jak uczyć historii, żeby nie uczyć nienawiści?”…..

Opracowała

Elżbieta Jendrzejewska

 

Film dostępny jest w bibliotece gminnej - można go wypożyczać, bo „dopóki ktoś o nich pamięta, wciąż żyją…”