Dziś jest: niedziela, 19 maja 2024r. Godzina: 02:19 Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra

Pogoda

Maj 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do Newslettera.
Wpisz swój adres e-mail i naciśnij przycisk Zapisz.

Pole wymagane

Zadaj pytanie Wójtowi

Jakub Danielewicz

wójt Gminy Unisław

Lista pytań

A A A Unisławianin rodem z Siemonia ...

Memoriałem im. Władysława Bonieckiego zawodnicy Old Boys Unisław  postanowili uczcić zasługi, jakie wniósł on dla społeczności unisławskiej. Gościem honorowym wydarzenia była córka działacza - Janina Boniecka - Nowak, która poproszona przez Wójta Gminy Unisław, Jakuba Danielewicza, o kilka słów powiedziała: …jestem wzruszona i cieszę się, że działalność Ojca została uhonorowana przez organizatorów imprezy, nadając nazwę  rokrocznym turniejom piłki nożnej Jego imieniem…

Starsi mieszkańcy Unisławia pamiętają Władysława Bonieckiego i jego duże zaangażowanie w dziedzinie sportu i kultury. Warto więc, aby tę postać przybliżyć także młodszej części unisławskiej społeczności.  

Władysław Boniecki ( ur. 1908 r., zm. 2004 r.) związany był z Unisławiem od 1930 r. Pracował w cukrowni, był również kierownikiem świetlicy i zarazem opiekunem przedszkola. W 1935 r. założył zespół teatralny. Pierwszym widowiskiem scenicznym była sztuka „Przezorna mama”, potem była „Ciotka Karola”, „Kominiarz i młynarz”, „Poseł czy kominiarz” no i słynne „Miłostki Góralskie”, które były wystawiane kilkakrotnie. Potem było wiele innych spektakli, a zespół brał udział w różnego rodzaju konkursach i eliminacjach powiatowych. Scenografią, reżyserią i całokształtem organizacji zajmował się Władysław Boniecki. Sam malował, wykonywał dekoracje, miał oczy dookoła głowy, nad wszystkim czuwał i o wszystkim pamiętał. Doceniał i podkreślał zasługi zarówno aktorów-amatorów: członkowie zespołu teatralnego w poważnym stopniu się udzielają…bezinteresownie świadczą usługi na rzecz zespołu.. jak i Cukrowni Unisław, która pośrednio duże zasługi wniosła do urzeczywistnienia przedsięwzięć zespołu.

Po teatrze, w 1965 r. przyszedł czas na sport. Na tym polu pan Boniecki królował. Zaangażował się w budowę stadionu, wybrał miejsce i koordynował prace związane z jego powstaniem. W roli gospodarza sprawował opiekę nad boiskiem przez 17 lat.

Był trenerem, prezesem, opiekunem, założycielem klubów sportowych, sprawozdawcą, sekretarzem, projektantem, reżyserem, scenografem i kronikarzem. Wszystko co robił, robił z pasją i zaangażowaniem, czuł potrzebę służenia innym. Podkreślał, że nie mógłby rozwijać swoich zainteresowań, gdyby nie przychylność wielu osób.

Dzięki uprzejmości pani Janiny Bonieckiej - Nowak Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej, prowadzone przez Gminną Bibliotekę Publiczną, wzbogaciło się o kilka zdjęć, bo jak mówi córka działacza: ojciec nie lubił się fotografować, dlatego tych fotografii jest niewiele. Pozostały również dokumenty świadczące o dużym zaangażowaniu Władysława Bonieckiego w rozwój kultury i sportu naszej miejscowości. Wszystkie dokumenty zostały zdigitalizowane i znajdują się w wersji cyfrowej w bibliotece, jak również na stronie: http://unislaw.archiwa.org/. Tam też można obejrzeć fotografie z różnych widowisk scenicznych Zespołu Teatralnego przy Cukrowni Unisław.