Dziś jest: niedziela, 22 grudnia 2024r. Godzina: 13:58 Imieniny: Bożeny, Drogomira, Zenona

Pogoda

Grudzień 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31      

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do Newslettera.
Wpisz swój adres e-mail i naciśnij przycisk Zapisz.

Pole wymagane

Zadaj pytanie Wójtowi

Jakub Danielewicz

wójt Gminy Unisław

Lista pytań

A A A Dar życia

Co zrobić, gdy na chodniku leży nieprzytomny człowiek?, Od kogo można pobierać narządy?, Kiedy można komuś innemu podarować życie? Jak przywrócić akcję serca przy pomocy defibrylatora AED? - kompendium wiedzy w tym zakresie można było zgłębić uczestnicząc w cyklu spotkań edukacyjnych „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o przeszczepianiu narządów”, które odbyły się w Gminnym Ośrodku Kultury w Unisławiu, w ramach programu „Projektor – Wolontariat studencki”.

Profesjonalną wiedzę w tym zakresie przekazywały mgr Aleksandra Woderska oraz mgr Kamila Sadaj – Owczarek. Na co dzień koordynatorzy transplantacyjni Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej w Szpitalu Uniwersyteckim im. dr A. Jurasza w Bydgoszczy.

Pierwsza część tych spotkań „Od wypadku komunikacyjnego do pobrania narządów”, dotyczyła poszczególnych etapów postępowania z poszkodowanym na miejscu wypadku w karetce i oddziale szpitalnym. Kolejny wykład poświęcony był tematyce biorcy narządów. Na specjalne zaproszenie przyjechał Pan Henryk Szeląg, by opowiedzieć o losach pacjentów przed i po przeszczepieniu nerki, odwołując się do historii napisanej przez  własne życie. Całość projektu, która dotyczyła form ratowania życia, zakończyła się kursem kwalifikowanej pierwszej pomocy, w którym brało udział ponad 30 osób. Zarówno młodzież, jak i osoby dorosłe miały okazję przećwiczyć na fantomie poszczególne etapy postępowania z poszkodowanym, zgodnie z najnowszymi wytycznymi. Wszyscy, którzy poprawnie wykonali symulację akcji ratowniczej niemowlęcia, dziecka i osoby dorosłej otrzymali zaświadczenia o ukończeniu kursu pierwszej pomocy. Dobrze, że grupa odbiorców była zróżnicowana, bo przecież transplantacja i pierwsza pomoc może dotyczyć osób w każdym wieku – podsumowała Aleksandra Woderska.