Dziś jest: niedziela, 29 grudnia 2024r. Godzina: 11:09 Imieniny: Dawida, Dionizy, Tomasza

Pogoda

Grudzień 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31      

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do Newslettera.
Wpisz swój adres e-mail i naciśnij przycisk Zapisz.

Pole wymagane

Zadaj pytanie Wójtowi

Jakub Danielewicz

wójt Gminy Unisław

Lista pytań

A A A Lokalna historia - WOŚP w gminie Unisław

Lokalna historia - WOŚP w gminie Unisław

W tym roku WOŚP w Polsce  gra już 30 lat, a w gminie Unisław lat 27 #WOŚPUNISŁAW.

Tak się zaczęło…W ubiegłym roku na licytację WOŚP do GOK-u  trafił plakat (kopia) z 1996 r., przekazany przez jednego z inicjatorów WOŚP Panią Sylwię Boruch Borowiec, plakat wylicytowała Pani Iwona Kulig i przekazała go bibliotece.

Okrągłe rocznice zawsze są powodem do tego, aby przyjrzeć się jak to było w naszej Gminie. Po  wielu poszukiwaniach udało się  dotrzeć do niektórych osób z grupy, wówczas młodzieży, a właściwe nastolatków, bo jak się okazało najstarszy z nich miał wtedy 18 lat.

Zespół,  który zainicjował granie z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy to m.in: Sylwia Boruch Borowiec, Sylwia D, Michał Melerski, Jarosław Kosińki, Jarosław Szczeciak, Rafał Szczęsny, Rafał Kołba, Tomasz Wilkowski „Egon”, Maciej Łupkowski.  W organizację koncertu włączały się także różne instytucje, szkoły, ksiądz proboszcz Nelkowski, Cukrownia Unisław, sklepy.

Inicjatorami, motorem, który nakręcił  Orkiestrę w 1995 r. była młodzież i to dzięki tamtemu pokoleniu Orkiestra w Gminie gra już 27 lat.

W tamtym czasie Inicjatorzy mieli świadomość, że dokładają cegiełkę do czegoś Wielkiego, były to początki, inne czasy. Michał Melerski wspomina „był to czas bez smartfonów, aparatów cyfrowych, programów graficznych i kolorowych drukarek, a mimo to rezultaty przeszły najśmielsze oczekiwania”.

Bilety i plakaty były ręcznie robione, potem kserowane. „Pojechałyśmy do Bydgoszczy, żeby skserować plakat” mówi Sylwia Boruch a Michał Melerski dodaje „ dziewczyny zapłaciły za ksero z własnych środków finansowych i pamiętam, że były to wtedy duże pieniądze”. „Plakaty rozwieszane były na drzewach” wspomina Pani Sylwia, a bilety można było kupić w sklepie „Roma” przy ulicy Lipowej  i przed samym koncertem co wynika z plakatu. Bilety „ilustrowane” były przez Krzysztofa Kośmińskiego.

W roku 1995 (pierwszy rok unisławskiego grania z Orkiestrą) zbierano pieniądze na zakup sprzętu dla klinik onkologicznych. Orkiestra zagrała w Sali Cukrowni Unisław, grały wówczas różne zespoły m.in. Sky Line” z Unisławia. Zebrano wtedy przeszło 24 miliony (przed denominacją ).

 W roku 1996 pojawił się pomysł na plakat mówi Michał Melerski. „dojeżdżaliśmy do szkół pociągami i żyliśmy Koncertem, wówczas wpadłem na pomysł stworzenia plakatu, zamysł był taki, żeby rzucał się w oczy, a że Tomek Wilkowski „Egon” amatorsko zajmował się rysunkiem , to też on wykonał ilustracje na plakacie”.  „Lubiłem rysować i na święta Bożego Narodzenia na potrzeby szkoły namalowałem plakat świąteczny”, wspomina Tomasz Wilkowski „Egon”, „motyw Mikołaja zaproponował wykorzystać Michał. Na koncert zapraszane były przeważnie zespoły rockowe dlatego Mikołaj w okularach jedzie na Harley i ciągnie za sobą sanki z workami prezentów”.  Dziełem Pana Tomasza jest też sam nagłówek na plakacie natomiast „resztę zrobiły dziewczyny” mówi „Egon”.

Ta sama  głowa Mikołaja harleyowca została narysowana ręcznie na biletach, a właściwie na kuponach wstępu na WOŚP-owy koncert. Pan Michał Melerski „szperając w starych kartonach” natrafił na oryginalne bilety wstępu z 1996 i 1998 r. Prawdziwe perełki, które pozwoliły dodać więcej informacji do niniejszego artykułu.

Prowadzącym koncerty, konferansjerem, „Jurkiem Owsiakiem” był  Jarosław Szczeciak. W początkach działalności także Rafał Szczęsny i Maciej Łupkowski. „Koncerty odbywały się w piątek przed finałem i niedzielę” wspomina Rafał Kołba, a czasami zdarzało się, że po finale ze względu na „dostępność zespołów” mówi Michał Melerski.

„Skarbonki na zbiórkę pieniędzy robiło się własnoręcznie,  ja zrobiłem z puszki po farbie akrylowej z naklejonym serduszkiem.  Pieczątka powstała w 1996 r. jako „Sztab w Unisławiu” a rok 1998 był jednym z lepszych koncertów wtedy wystąpił  Proletaryat jeden z liczących się zespołów rockowych w Polsce”, wspomina Michał Melerski.  Było pięknie jak grał Proletaryat. To był mój pierwszy koncert WOŚP, w którym uczestniczyłem. (Paweł Sosiński).


Od roku 1997 włączył się do Grania z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy Marian Surmacz a w roku 1998 powstał w GOK Sztab WOŚP.

Najwcześniejszy WOŚP – owy identyfikator  wolontariusza  pochodzi z 2003 r. Identyfikatory zmieniały kolory i hasła, z czasem zostały ujednolicone.

Unisławski zespół „Skyline” grał niemalże na wszystkich początkowych koncertach WOŚP nie tylko w Unisławiu, ale także w innych miejscowościach Toruniu czy Bydgoszczy.

https://www.youtube.com/watch?v=W3mb8LNR7MM  


Opracowano na podstawie rozmów z:

Michałem Melerskim, Jarkiem Kosińskim, Rafałem Kołba, Sylwią Boruch Borowiec.

Wykorzystano także kroniki GOK-u i czasopismo Unislavię.