Dziś jest: sobota, 11 stycznia 2025r. Godzina: 00:38 Imieniny: Feliksa, Honoraty, Marty

Pogoda

Styczeń 2025
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do Newslettera.
Wpisz swój adres e-mail i naciśnij przycisk Zapisz.

Pole wymagane

Zadaj pytanie Wójtowi

Jakub Danielewicz

wójt Gminy Unisław

Lista pytań

A A A Jubileusz 800- lecia Unisławia

 Rok 2022 jest dla Unisławia rokiem wyjątkowym. To jedno z ważnych wydarzeń w najnowszej historii naszej miejscowości.

Na przestrzeni dziesięcioleci, a szczególnie w ostatnich latach Unisław dynamicznie rozwija się. Zmienia się nasze najbliższe otoczenie, które z roku na rok staje się coraz piękniejsze. Zauważamy poprawę dróg, jest wiele modernizacji, wiele projektów i szerokiej aktywizacji społeczeństwa. 

Unisław. Nazwa obecna  pojawia się w dokumencie z 5 sierpnia 1222 r. księcia Konrada Mazowieckiego, wystawionego w miejscowości Loynz (nazwa identyfikowana jest  z Łowiczem, być może chodzi też o Łońsk koło Pakości bądź Łążyn).  Spotykane były odmiany krzyżackie, jak Wenczlaw, Wenzlau, Venclov Dunislav. W roku 1222 po raz pierwszy wymienia się Unisław jako wioskę w szeregu wiosek „circa Colmen” (w okolicy Chełmna).

C:\Users\User\Desktop\800 lat Unisławia\CCI_000199(1).jpg

W XIII w. Krzyżacy zbudowali zamek niedaleko kościoła na wzgórzu spadającym stromo ku nizinom Wisły, tak pisał Bronisław Nagel „Ziemia chełmińska” 1935 r. Dalej autor pisze „ Unisław był siedzibą komtura krzyżackiego jako samodzielny okręg, który powiększył się około 1400 r.” 

Zamek unisławski został w 1454 r. przez szlachtę pruską zburzony. Wspomina się jeszcze  o nim w 1466 r. w czasie pokoju toruńskiego i w 1495 kiedy biskup chełmiński przejął majętność Unisław, z zamku krzyżackiego nic więcej się nie przechowało – czytamy  w publikacji Bronisława Nagela. Dziś tylko szczątki kamieni i cegieł, stosunkowo wielkich rozmiarów, używanych przez krzyżaków wskazują na to, że istniał tu kiedyś zamek krzyżacki.

Tutaj należy dodać, że podczas archeologicznych badań w roku 2017 przeprowadzonych przez archeologów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odnaleziono ruiny zamku krzyżackiego. Wówczas to stwierdzono obecność jednego głównego budynku i jednego pobocznego budynku murowanego. Wzniesione one były na tzw. fundamentach arkadowych. Ponadto przed budynkami był niewielki dziedziniec oraz budynek gospodarczy. Poza tym była kuchnia, o czym świadczyły znalezione elementy wyposażenia: ceramika naczyniowa, a także  kości pokonsumpcyjne, skorupki jajek oraz pozostałości po rybach – łuski i ości. 

 C:\Users\User\Desktop\800 lat Unisławia\IMG_3015 — kopia.JPG

C:\Users\User\Desktop\800 lat Unisławia\2uni.jpg


Krzyżacy nadali też  osadzie unisławskiej herb Pies do góry wspięty…ogon zadarty, cyt. za  Maciej Zaleśny „Herb Unisławia”. Barwy herbu wiążą się ściśle z  „Opiekunami” zamku, którzy prócz zarządzania zamkiem, folwarkiem i okolicą, pełnili funkcje wojskowo - militarne. Dlatego też czerwony kolor - pole tarczy, żółty kolor - psa oddaje cechy dla średniowiecznego rycerza.

G:\WSZYSTKO Z DYSKU D\gmina unisław\480px-Herb_UnisĹ‚aw.jpg

Niedaleko zamku był folwark Unisław (Dwór - obecnie budynek GOK) i wieś Unisław (czworaki).

C:\Users\User\Desktop\800 lat Unisławia\budynek gok tylko.bmp

G:\gok\GOK5.jpeg

Unisławski - Dwór opisywany jest, w „Inwentarzu dóbr biskupstwa chełmińskiego 1723-1747”, następująco: „Dwór w szachulec (drewniany element, o 2 izbach, 3 komorach,               z alkierzykiem w izbie pańskiej, z piecami i oknami całymi, drzwiami, kominem i sienią,           z przystawioną stajenką i z wystawką w lepiankę….pod oknem wirydarzyk (mały ozdobny ogród). Dalej dowiadujemy się, że były tutaj:

  • gumna czyli podwórze wraz z budynkami gospodarskimi, 

    • stodoły z siedmioma sąsiekami (część stodoły gdzie składowano zboże,), 

    • owczarnia zamykana na rygle(urządzenie zamykające, składające się z metalowej sztabki lub pręta wsuwanego do specjalnego otworu lub skobla)

    • lepianka (chatka ulepiona z gliny ze słomą),

    • wolarnia (budynek gospodarczy prawdopodobnie do strzyżenia owiec)przy której była lepianka

    • stajnia dla koni z belek drewnianych,

    • chlewki dla świń i drobiazgów, w którym przegród 4


Obora w koło ogrodzona była parkanem, natomiast przy drzwiach (wrotach) ogrodzenie stanowiły sztachetki (wąska deska będąca częścią ogrodzenia).

Do folwarku można było wjechać  pomiędzy ogrodzeniem z desek (tarcic), znajdowała się tutaj altanka, wchodząc do pomieszczeń otwierano drzwi na zawiasach drewnianych (wrota na biegunach) z żelaznym prętem i skoblem (z kuną żelazną). Z lewej strony od altanki znajdowała się izba z zielonym piecem kachelkowym, polewanym, (który do dziś znajduje się w tym pomieszczeniu).

Sprzęt gospodarski: stoły kwadratowe, wozy z żelaznymi kołami, siekiery, widły, brony balczyste i cynkowe, świder, radła z radlicami, dzieża do chleba, faski, dłuto, lemiesze, sanie, kosy, babka i młotek, korzec, beczka do pomyj stara.

W opisywanym czasie piastowane były zajęcia:

Sołtys, Owczarz, Karczmarz, Kowal,  Ogrodnik, Komornice każdy nich posiadał swoje dobra, ale też powinności, które było jasno określone.

Od 1517 r. był Unisław własnością kapituły chełmińskiej. Parafię ówczesną ks. Kujot zaliczał do pierwotnych, założonych krótko po zaprowadzeniu chrześcijaństwa. Parafia unisławska wspomniana jest po raz pierwszy dopiero ok. 1545 r. Kościół został zbudowany w 1300 r. „Lokatorem” kościoła naprzemiennie był biskup chełmiński i państwo. Od 1495 r. do sekularyzacji pieczę nad kościołem pełnili biskupi chełmińscy, wcześniej władza państwowa polska – krzyżacka – polska.

W Unisławiu około 1670 r. istniała szkoła parafialna.

W 1994 r. ówczesne władze gminy wystąpiły, za pośrednictwem wojewody toruńskiego, z wnioskiem o nadanie praw miejskich dla Unisławia do Urzędu Rady Ministrów. Wówczas to pod koniec września zespół opiniujący uznał wniosek Unisławia za przedwczesny.  Decyzja odmowna podawała dwa argumenty:

  1. W układzie urbanistycznym przyszłego miasta słabo zaznaczone jest centrum,

  2. Zbyt duży obszar zajmują w granicach Unisławia tereny nie zabudowane tj. lasy państwowe należące do spółki ROLVIT (PGR Raciniewo).

Orzeczenie to jednak nie wpłynęło na dalszy rozwój Unisławia, który z każdym rokiem rozwija się zarówno pod względem gospodarczym jak i urbanistycznym.

 

Opracowała E. Jendrzejewska GBP w Unisławiu
Źródła: 

  • Inwentarz dóbr biskupstwa chełmińskiego 1646-1676 i 1723-1747.Bronisław Nagel „Ziemia Chełmińska”, rok wydania 1935. Toruń.
  • Grzegorz Kończewski „Bez Ratusza” w „Nowości” 1994 r. 
  • Maciej Zaleśny „Herb Unisławia” w Unislavia nr 3, 2001, s.6-7.