Dziś jest: wtorek, 24 grudnia 2024r. Godzina: 20:16 Imieniny: Adama, Ewy, Irminy

Pogoda

Grudzień 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31      

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do Newslettera.
Wpisz swój adres e-mail i naciśnij przycisk Zapisz.

Pole wymagane

Zadaj pytanie Wójtowi

Jakub Danielewicz

wójt Gminy Unisław

Lista pytań

A A A 31 maja Światowy Dzień bez tytoniu

Światowy dzień bez papierosa! Płuca przedstawione jako dwa zielone liście a pod nimi napis nie palę!

31 maja 2021 r. przypada Światowy Dzień bez Papierosa. Święto stanowi dobrą okazję do rozmów na tematy uzależnień, a także  zwrócenia uwagi na powszechność palenia tytoniu i jego negatywne skutki zdrowotne. Tego dnia zachęcamy do zachowania 24 godzinnego okresu abstynencji od wszelkich form konsumpcji tytoniu.  Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że jeśli nie zostaną podjęte pilne działania zapobiegawcze, to do 2030 roku tytoń może doprowadzić do zgonu ponad 8 milionów ludzi, z czego 2,5 miliona stanowić będą kobiety.

Celem Światowego Dnia bez Tytoniu jest walka z epidemią palenia tytoniu oraz upowszechniania wiedzy o chorobach związanych z paleniem papierosów. Palenie tytoniu jest przyczyną wielu schorzeń oraz przedwczesnej śmierci. W Europie, na liście 10 najczęstszych przyczyn chorób, palenie tytoniu znajduje się na drugim miejscu i jest odpowiedzialne za 12,3% chorób[1]. Najczęściej są to choroby układu oddechowego, ponieważ jest on szczególnie narażony na natychmiastowe skutki palenia. Dzieje się tak dlatego, że 7 tys. związków chemicznych zawartych w dymie tytoniowym (z których 250 jest szkodliwych, a 70 rakotwórczych z każdym wdechem palacza dostaje się do płuc)[2].

Palenie tytoniu stanowi główną przyczynę zachorowań na nowotwory, wśród których najczęstszym jest rak płuca (82% przypadków raka płuca jest wynikiem ekspozycji na dym tytoniowy). Rak płuca zajmuje pierwsze miejsce pod względem zachorowalności i umieralności na nowotwory złośliwe na świecie, a w Polsce zajmuje drugie miejsce. Charakteryzuje się wysoką śmiertelnością, gdyż rozwija się niepostrzeżenie oraz wykrywany jest w późnym stadium rozwoju chorób[3].

Badania dowiodły, iż istnieje silny związek pomiędzy paleniem papierosów, a rozwojem gruźlicy. Do zakażenia prątkiem gruźlicy dochodzi drogą inhalacyjną, uszkodzenia płuc na skutek działania dymu tytoniowego mogą być dodatkowym czynnikiem zwiększającym ryzyko przeniesienia choroby. Badania również wykazały , że palacze tytoniu w porównaniu do osób niepalących są dwa razy bardziej narażeni na zakażenie prątkami Kocha. Inhalacja dymu tytoniowego zarówno w sposób aktywny, jak i bierny, zwiększa ryzyko nawrotu gruźlicy oraz utrudnia proces leczenia chorych.

Nie tylko aktywne palenie jest niebezpieczne. Specjaliści alarmują, że bierne palenie może być równie zagrażające. Biernie wdychany dym tytoniowy zawiera 35 razy więcej dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż dym trafiający do płuc aktywnych palaczy. Palenie bierne zwiększa ryzyko wystąpienia różnych nowotworów np. rak płuc, krtani, gardła, zatok nosowych, mózgu, pęcherza moczowego, żołądka, odbytnicy, czy też piersi. Co ciekawe, bierne palenie powoduje raka płuc nawet u osób, które nigdy same nie zapaliły ani jednego papierosa (i to aż o 24%)[4].

Dane naukowe dowodzą, iż dym pochodzący z e-papierosa ma również niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Najnowsza analiza badań naukowych, która została opublikowana w 2019 roku na łamach renomowanego czasopisma European Journal of Preventive Cardiology dowiodła, że stosowanie elektronicznych papierosów może przyczyniać się do przyspieszenia częstości akcji serca, jak również zwiększenia skurczowego (średnio o 2,02 mmHg) i rozkurczowego ciśnienia krwi (średnio o 2,09 mmHg). Na podstawie tych wyników, autorzy niniejszej pracy sugerują, że e-papierosy nie powinny być uznawane za produkt bezpieczny dla osób z chorobami układu krążenia.

Korzyści wynikające z zaniechania palenia tytoniu[5]:

  • poprawa krążenia krwi,
  • płuca i oskrzela zaczynają się oczyszczać,
  • wyostrzenie zmysłów (smaku i węchu),
  • poprawa kondycji fizycznej,
  • poprawa wydolności układu oddechowego,
  • po 5 latach zachorowanie na raka płuc, jamy ustnej, krtani i przełyku zmniejsza się o połowę
  • po 10 latach ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca będzie podobne                        jak u osoby, która nigdy nie paliła.


[1] Zieliński J., Obciążenia wynikające z palenia tytoniu, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc, Pneumonol. Alergol, 2008,  s.76

[2] http://onkologia.org.pl/palenie-tytoniu

[3] http://www.onkonet.pl/dp_rakpluca.php#menu1

[4] https://www.nowafarmacja.pl/blog/czym-jest-bierne-palenie-i-jakie-sa-jego-skutki#Palenie_bierne_-_co_to_jest

[5] https://dimedic.eu/pl/wiedza/korzysci-z-rzucenia-palenia-uroda-oczyszczanie-pluca