Dziś jest: niedziela, 24 listopada 2024r. Godzina: 00:24 Imieniny: Emmy, Flory, Romana

Pogoda

Listopad 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do Newslettera.
Wpisz swój adres e-mail i naciśnij przycisk Zapisz.

Pole wymagane

Zadaj pytanie Wójtowi

Jakub Danielewicz

wójt Gminy Unisław

Lista pytań

A A A Orkiestra dęta

Orkiestra Dęta

Gminnego Ośrodka Kultury w Unisławiu

 Rys historyczny


Powspominajmy…(1984 - 1994)

Strażacka orkiestra dęta przy OSP w Unisławiu powstała w 1984r. Pomysł zrodził się, podczas rozmowy ówczesnego kapelmistrza p. Edmunda Podlewskiego z p. B. Kaniewskim i R. Dobrowolskim. Była to orkiestra, która środki na swą działalność otrzymywała z budżetu gminy. Początkowo orkiestra liczyła 20 członków. Dzięki ofiarności mieszkańców gminy oraz Urzędu Gminy w Unisławiu udało się zakupić instrumenty. Swoją cegiełkę dołożył miejscowy Dom Kultury, który przekazał saksofon. Przydały się również  i te, zdobyte podczas zbiórki starych instrumentów. Na pierwszy sukces nie trzeba było długo czekać. Już w drugim roku działalności, strażacka orkiestra dęta zajęła I miejsce na przeglądzie strażackich orkiestr dętych województwa, wtedy jeszcze toruńskiego. Muzyczna grupa z Unisławia zagwarantowała sobie, tym samym udział w przeglądach międzywojewódzkich, dwukrotnie w Pile oraz Kutnie. Swoją obecnością ubogacała różne uroczystości, m.in. Dożynki Centralne w Wąbrzeźnie, coroczne procesje Bożego Ciała w Unisławiu i Grzybnie. W 1994r. strażacka orkiestra dęta obchodziła swoje 10-lecie. Nieprzerwanie przez ten czas grało sześć osób: K. Lewandowski, J. Buller, G. Muchewicz, J. Krupski, G. Lis. Kształceniem młodzieży zajmował się p. Edmund Podlewski – ówczesny kapelmistrz wraz z p. Czesławem Roszykiem. Nauka gry odbywała się  dwa lub cztery  razy w tygodniu. Orkiestra dęta swoje próby odbywała wtedy w pomieszczeniu wygospodarowanym na terenie szkoły, dzięki przychylności p. Leszka Muziewicza. Strażacka orkiestra dęta przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Unisławiu istniała do początku lat dziewięćdziesiątych.

Zacznijmy od początku … (1997-2007)

W 1997r. Marian Surmacz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, przy udziale pracowników WOAK z Toruniu, podjął decyzję o wznowieniu działalności i reaktywowaniu orkiestry dętej i powierzył jej prowadzenie Kazimierzowi Bałukowi. Początkowo p. Kazimierz sam prowadził zajęcia dla swoich uczniów. Później dołączyli do niego instruktorzy: J. Świadek, J. Gouden, Marcin Rumiński i Grzegorz Jabłoński. Skład orkiestry tworzyli głównie uczniowie podstawówek i szkół średnich. Do współpracy zostali również zaproszeni wszyscy chętni grający w byłej orkiestrze dętej OSP. Instrumenty, które przejęli po orkiestrze strażackiej wymagały wielu napraw, a ich ilość była niewystarczająca. Jednak mimo tych trudności nie zamierzali rezygnować. Dzięki temu Gmina Unisław, jako jedna z nielicznych, mogła pochwalić się już wtedy orkiestrą dętą, która od początku swego istnienia uświetniała swymi występami imprezy gminne: Dni Unisławia, dożynki, uroczystości kościelne i strażackie, a nawet finały WOŚP. Orkiestra koncertowała również na spotkaniach wigilijnych w GOK-u, a także grywała dla swoich rodziców. W ich repertuarze gościły przede wszystkim marsze, ale nie brakowało również  utworów rozrywkowych, które uwielbiali miejscowi słuchacze.

Potem przyszedł czas na występy dla szerszej publiczności. Orkiestra dęta gościła w Złej Wsi Wielkiej, gdzie swym występem uświetniła uroczystości, z okazji rocznicy zakończenia wojny. Unisławską grupę  mieli okazję posłuchać również uczestnicy koncertu z okazji 11 listopada w chełmińskiej farze. Potem w Górsku, z okazji Dnia Zwycięstwa. Nasza orkiestra otrzymała również zaproszenie m.in. na Festyn w Zegartowicach, Powiatowe Zawody Strażackie, a także na dożynki do Łysomic.

Jednak orkiestra to nie tylko ciężka praca i systematyczne próby, ale również czas na odpoczynek. W dniach od 10 do 13 czerwca 2004r. członkowie naszej muzycznej formacji wypoczywali na obozie szkoleniowo – wypoczynkowym w Pile Młyn koło Tucholi. Orkiestra zaprezentowała się mieszkańcom.  Przemaszerowali  ulicami tej miejscowości oraz koncertowali w miejscowym kościele, podczas uroczystości Bożego Ciała. Obozowiczów odwiedził z wizytą wójt R. Misiaszek.

Swoje umiejętności konfrontowali z innymi orkiestrami dętymi, podczas różnych przeglądów, spotkań i festiwali. Już w 2001r. orkiestra dęta z Unisławia zaprezentowała się na Wojewódzkim  Przeglądzie Twórczości Ludowej  w Golubiu – Dobrzyniu. Naszym muzykom towarzyszyły werblistki Joanna Mikulska, Malwina Mikulska, Małgorzata Binkowska oraz Lucyna Świniarska. Podczas Dni Unisławia, w  2002r. orkiestra otrzymała puchar dla „Najlepszej Orkiestry w Przeglądzie” oraz puchar za „Najlepszy Dobór Repertuaru”. Na swoim koncie mają również I miejsce,  przyznane  podczas  Regionalnego Festiwalu Orkiestr Dętych, który odbył się w Lipnie w 2003r. Ten sukces docenili ówcześni włodarze naszej gminy. Kapelmistrz Kazimierz Bałuk oraz instruktorzy Marcin Rumiński i Grzegorz Jabłoński otrzymali z rąk wójta Romana Misiaszka listy gratulacyjne, a cała orkiestra dęta nagrodę w postaci wycieczki do Malborka, za osiągnięcia artystyczne. Na swoim koncie orkiestra ma również Puchar Wójta Gminy, otrzymany podczas II Przeglądu Orkiestr Dętych w Unisławiu, dokładnie 27 czerwca 2004r., gdzie w przeglądzie uczestniczyły również orkiestry z Bułgarii i Białorusi. Unisławska orkiestra, licząca wtedy 30 członków,  startowała także w IV Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych Ochotniczych Straży Pożarnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Konkurs odbył się w Topólce, we wrześniu 2005r. W repertuarze naszej formacji znalazły się takie utwory, jak: „Polonez kontuszowy”, „Amadeusz”, „Ekspress puzon”. Naszą orkiestrę, podczas koncertu finałowego, gościła na scenie Amfiteatru Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Tam właśnie, w sierpniu 2005r., nasza grupa brała udział w Paradzie Orkiestr Dętych. Orkiestra dęta swoją obecnością zaszczyciła także  VIII Festiwal Orkiestr Dętych w Chełmnie, który trwał od 11 do 12 czerwca 2005. I kto, by pomyślał, że orkiestra dęta grała także na imieninach u Świętego Mikołaja. 6 grudnia 2006 nasza orkiestra uświetniła Mikołajki w Toruniu na Rynku Nowomiejskim. W grudniu 2007r. unisławska orkiestra obchodziła 10. urodziny. Był tort, skromna uroczystość i popisowy występ naszych jubilatów w GOK-u. Na scenie zaprezentowały się również zespół wokalno – instrumentalny „Unisławianki” oraz dzieci uczęszczające na zajęcia muzyczne do GOK-u. Podziękowanie za lata muzycznej działalności, na ręce kapelmistrza, złożył orkiestrze ówczesny wójt naszej gminy Roman Misiaszek.

15 lat minęło … (2007-2012)

W 2008r. odbył się V Rejonowy Przegląd Orkiestr Dętych w Unisławiu, w którym zaprezentowała się nasza orkiestra. Potem przygrywała na uroczystościach dożynkowych w Kokocku i Unisławiu. Zaproszenie otrzymała również do Starogrodu, Dąbrowy Chełmińskiej, Grubna. Naszej orkiestry nie mogło zabraknąć również na finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ostatnio orkiestra dęta grywała na Dniach Unisławia, Dożynkach Gminnych w Raciniewie, Święcie Kapusty w Brukach Unisławskich. Z gościnnym występem była również w pałacu w Ostromecku, gdzie grała dla mieszkańców Bydgoszczy i nie tylko.  W 2012r. orkiestra w nagrodę za ciężką pracę wypoczywała w Agroturystyce „Zacisze”, na dwudniowej wycieczce.

2012r. to czas, kiedy orkiestra dęta doczekała się już 15-lecia swojego istnienia. Obecnie orkiestra dęta liczy 15 członków. Są nimi: Anna Inczewska, Marcin Michałowski, Wojciech Bajerski, Waldemar Cieślak, Daniel Lewandowski, Krzysztof Pszeniczny, Marek Lewandowski, Joanna Mikulska, Paweł Szpak, Łukasz Szpak, Przemysław Buliński, Lilianna Lewandowska, Kinga Brzdęk, Agata Juśkowiak, Jarosław Kosiński. Muzyczną formacją od strony muzycznej opiekują się Tomasz Inczewski – kapelmistrz oraz instruktorzy muzyczni Hanna Inczewska – o Grzegorz Jabłoński. Orkiestra dęta aktualnie uświetnia w naszej gminie takie wydarzenia, jak: Dożynki, Dni Unisławia, Święto Kapusty, Dzień Strażaka, Przywitanie obrazu, Boże Ciało, Pasterki oraz finały WOŚP. Jest również zapraszana do okolicznych wsi i miast. W ich repertuarze można usłyszeć muzykę praktycznie na każdą okazję, w tym m.in.: rozrywkową, poważną i kościelną.